Neděle, 8 září, 2024

Jak můžeš ve 2024 chránit zvířata

Pokud chcete chránit zvířata, můžete vyzkoušet něco z následujících tipů, na Vánoce, ale i do dalšího roku. A protože se víc a víc ukazuje, že význam mají malé kroky, které udělá každý z nás každý den, vyberte si klidně jen pár tipů, které vám budou sedět.

Přejeme, ať jsou pro vás tak přínosné, jako byly a jsou už roky pro nás:)

ROSTLINNÁ STRAVA

Zvířatům nejvíc pomůžeme, pokud je přestaneme jíst. Čísla a statistiky ukazují, jak obrovská množství zvířat zachráníme, pokud zvířata vyřadíme z jídelníčku – podle střízlivých odhadů je to číslo 7875. Tolik zvířat sní nebo svým životním stylem nepřímo zabije za život průměrně člověk žijící v naší kultuře – a tolik jich můžete zachránit. Přechod na rostlinnou stravu je jednoduchý, v dnešní době nejvíc pomohou informace, které obsahují programy pomáhající v takovém přechodu – ať už nutriční a inspirační, jako je největší světový program Veganuary nebo třeba dílčí, psychologické tipy v projektu Vegan Psychologie.

PŘIPRAVENOST POMÁHAT

Zvířata mají jen nás, sama si ve velké krizi pomoci neumí, a proto jim nejvíc pomůžeme, pokud nebudeme lhostejní. Stáhnout si můžete appku Zvíře v nouzi s kontakty i mapou záchranných stanic. Ty pomohou vždy, když najdete zraněné nebo týrané zvíře. Doporučujeme si tento kontakt uložit, abyste mohli v krizové situaci hned jednat.

RESPEKT KE ZVÍŘATŮM JAKO K INSPIRATIVNÍM OSOBNOSTEM

Vyškrtnout ze života doporučujeme antropocentrický pohled a specisismus: pohled na člověka jako pána tvorstva je už přežitek. Inspirativní a udržitelný pro nás všechny je pohled na zvířata jako na tvory, kteří nás mohou neuvěřitelně inspirovat, pokud dokážeme vnímat jejich osobnost, ale i emoce a inteligenci.

PRAKTICKÁ POMOC

Pokud jste svědkem týrání nebo špatné péče, okamžitě volejte policii. Buďte důslední, chtějte prošetření a pokud je to nutné, informujte o případu další organizace na ochranu zvířat – právně pomůže třeba Hlas zvířat. Využívejte také sílu médií a sociálních sítí, třeba pro sdílení informací o zatoulaných zvířatech nebo upozorňování na špatnou péči. Společně se nám podařilo pomoci už mnoha zvířatům, a pokud se propojíme a nebudeme se bát veřejně ukázat na lidi týrající zvířata, pomůžeme i dalším.

REÁLNÁ INFORMOVANOST = SKUTEČNÁ SVOBODA

Skutečně svobodná rozhodutí můžeme udělat jen tehdy, když známe všechna data a informace. Proto se vyplatí se informovat o tom, jak skutečně žijí zvířata chovaná (stále ještě) pro jídlo, a taky o alternativách. Vlastní názor pak pomůže vytvářet další, třeba na manipulace živočišného průmyslu o tom, že zvířata žijí dobře nebo že živočišné produkty jsou zdravé nebo etické (aktuálně odstrašující příklad kampaně MZe s agresivním názvem Žeru maso :/ )

POMOC REÁLNÝM ZVÍŘATŮM JAKO KONÍČEK

Vybrat si taky můžete způsob pomoci zvířatům, který vás osobně bude bavit a naplňovat – vybírat můžete z mnoha praktických forem pomoci, od IT po praktickou starost o zvířata v azylech. A pak už si můžete jen užívat dobrý pocit z pomoci. Ukazuje se, že spolu s vděčností je to jedna z nejsilnějších lidských pozitivních emocí.

INSPIRUJTE OSTATNÍ. POZITIVNĚ

Ostatní můžeme nejvíc inspirovat vlastním příkladem, a pozitivní cestou. Nátlak, byť v dobré víře, málokdy někoho motivuje.

Seznámit se můžete s principy respektující komunikace, a tím, jak používat fakta a informace jako férovou argumentaci, která bude druhé skutečně inspirovat, dá jim prostor pro vlastní názor – a tak je bude inspirovat k případné pozitivní změně.

Neztratí se taky ale naučit se rozlišovat mezi tím, kdy za to debata nestojí – jsou to třeba případy, kdy se lidé chtějí hádat a nechtějí diskutovat.

PÉČE O SEBE

Pokud pomáháme druhým, myslíme na ně, je dobré myslet i na sebe. Mnoho aktivistů a aktivistek nebo i lidí, kteří se prostě jen starají rádi o ostatní, vyhořelo, protože zanedbali emoční péči o sebe.

Pomáhá být pozitivní a aktivní, připomínat si úspěchy, kterých se za poslední roky podařilo na světě dosáhnout v ochraně zvířat. Aktivně pomáhat, podporovat své oblíbené organizace finančně, zapojit se do jejich kampaní, akcí. Motivovat ostatní dělat to samé.

V péči o sebe pomáhá seznámit se taky s psychologií veganství, tím, proč se lidé, kteří si vybrali ohleduplný životní styl, někdy cítí víc negativně – a naučit se s tím pracovat.

Podpoří nás to v tom, abychom vydrželi dál pomáhat zvířatům a zároveň byli v životě co nejvíc spokojení.

Další tipy na Vánoce