Středa, 19 června, 2024

Tipy na etické Vánoce

Jak na etické a ohleduplné Vánoce?

Vánoce můžeme prožít jakkoliv, v klidu a harmonii, ve stresu a shonu – nebo třeba vůbec. I to je možnost, kterou mnoho lidí volí a slaví třeba po svém nebo oslavují klasičtější svátky jako slunovrat. Ať už se rozhodnete slavit jakkoliv, máme pro vás tipy, jak vaše (jakákoliv) oslava (kdykoliv) bude víc ohleduplná. K ostatním lidem, ale i k planetě a ke zvířatům.

Mnoho z našich tradic a rituálů totiž postrádá zamyšlení nad tím, jaké důsledky naše radost může přinášet. A že někomu může naše radost způsobit něco negativního. Běžně o tom nejsme zvyklí přemýšlet – a je úplně v pořádku a super, že se nad tím zamyslíte třeba až teď, při čtení tohoto postu. Naše kultura ohleduplnost příliš nepodporuje, o to méně pokud se jedná o příležitost k obchodním ziskům. Takže si to pojďme shrnout, jak vaše oslavy můžete pojmout jinak, nově.

A naštěstí máme i tady dobrou zprávu: dnes už existuje mnoho firem, které nabízí ohleduplné produkty nebo služby. A je jen na nás, jestli zvolíme klasickou formu oslavy, dárku, nebo sáhneme po nové podobě. Ta navíc pomůže ozvláštnit někdy i roky zaběhlé rituály, což může být osvěžující.

STOP STAV NA DÁRKY, KTERÉ VYUŽÍVAJÍ SMRT JINÝCH BYTOSTÍ

Kožichy, ale i kůže nebo doplňky z nich souvisí a vždy souviset budou s utrpením zvířat – i když se mnoho spotřebitelů a spotřebitelek snaží zavírat oči. Řešení je ale víc jak jednoduché – ke všem produktům ze zvířat existují dokonalé a mnohdy i víc eko alternativy. Vyzkoušet můžete třeba ananasovou kůži, kůži z hub nebo jablek – u nás vám poradí například Etik Butik. Jeho kolekci a udržitelné dárky si budete moci prohlédnout i na Veggie Vánocích v Mánesu.

Jsme moc rádi, že v ČR jsou i díky vám zakázané kožešinové farmy – v některých státech však stále bohužel provozují svojí krutou činnost, a proto doporučujeme prohlédnout výrobky, které kupujete. Malé proužky roztomilé kožešiny jsou často pravé (dávno neplatí, že pravý kožich je drahý) – a má cenu volit kožešinu z alternativ: 90% lišek je zabito právě pro malé proužky na oblečení.

A samozřejmě…zvířata v podobě jídla jsou už také přežitek. Inspirovat se můžete jedním z mnoha vánočních vegan receptů, nebo alternativami, které vám nabídnou k ochutnávce naše Veggie Vánoce nebo akce Veggie Náplavky.

STOP STAV NA DÁRKY V PODOBĚ ŽIVÝCH ZVÍŘAT

Mnoho českých útulků, se kterými spolupracujeme, potvrzuje přeplněnost novými obyvateli po Vánocích. Zvíře je živá bytost, a ne předmět. A stejně jako byste nedali svoje rodinné příslušníky jako nevyžádaný dárek do podmínek, kde s nimi nikdo nepočítá, nedávejte ani zvířata.

DÁRKY VE STYLU UŽITEČNOSTI & ZERO WASTE

Po ujasnění co rozhodně nedávat, pojďme přidat ještě jeden nový trend: in už přestávají být neužitečné hory materiálních dárků, které potrápí dárce/dárkyni nutností vymýšlet a obdarovaného nutností následně hrát, jak ho nesmyslný dárek potěšil.

Skutečné překvapení totiž můžeme dát paradoxně pouze tehdy, pokud dobře známe člověka, kterému dárek dáváme – jen tak se vyhneme trapnému momentu, kdy obdarovaný dostane něco, co se „netrefí“ a musí fingovat překvapení a radost (všichni známe… ). Průzkumy ukazují, že zejména lidé Gen Z a Y nemají zbytečné dárky rádi – ale lidé cenící si užitečnosti se najdou samozřejmě ve všech generacích.

Téma alternativ k naprosto zbytečně na pár dní uříznutým stromkům najdete v naší sekci Zero waste Vánoce. Dobrá zpráva je, že jich už máme taky víc než dost – a tak můžeme stromky nechat žít.

DÁRKY VE STYLU POMOCI

Jedna ze studií z posledního roku odhaduje, že za nechtěné dárky vydají jen lidé v USA 8.3 miliard dolarů (Finder, 2022). To je ve světě, kde miliony lidí a zvířat hladoví, a kde se snažíme zastavit klimatickou krizi opravdu neužitečné. Řešením, které volí víc a víc lidí (minimálně v sociální bublině kolem nás 🙂 ), jsou dárky, kdy darujete pomoc někomu třetímu – a máte z toho radost jak vy, tak obdarovaný/á.

Můžete si tak třeba vybrat dárkové poukazy, kdy darujete finanční pomoc na podporu útulku nebo některému z azylů – zkusit můžete třeba Farmu Naděje, Šťastný Zvěřinec, Azyl Štětinka nebo všechny útulky pro pejsky a kočky, které takový dárek moc ocení.


Zajímavým dárkem jsou také  podpory jednotlivých zvířat – mrkněte třeba na Statek radosti nebo na seznam akcí pro jednotlivé zraněné zvířecí obyvatele v nouzi na Psí Naději. Tyto dárky mají ještě jednu výhodu – pokračují i po Vánocích. Spolu s obdarovaným/obdarovanou můžete sledovat vámi adoptované nebo podpořené zvířátko – jak se mu daří, jaký je jeho další osud.

Aktuálním tématem jsou zvířata ve válce – podpořit naši společnou pomoc můžete v činnosti aliance, jejíž jsme členy – Pomoc zvířatům Ukrajina. Za celou dobu války jsme už převezli díky vám přes 500 tun pomoci zvířatům, které válkou nesmírně trpí.

KOSMETIKA BEZ KRUTOSTI

Pro osobní kosmetiku vyrobenou v EU platí, že finální výrobek ani ingredience by neměly být testovány na zvířatech. Neměly…a většinou nejsou. Ale často narazíte na (většinou velké) kosmetické společnosti, které dodávají kosmetiku na trhy mimo EU – a tam toto pravidlo neplatí, a zvířata dál po milionech pro kosmetiku umírají. Proto se vyplatí nad výběrem víc přemýšlet – a sledovat třeba certifikáty, které se na výrobcích objeví. Zde najdete seznam značek, které mají ten nejpřísnější certifikát HCS Leaping Bunny. Dobrou pomůckou je také Vegan certifikát – ten zaručí i to, že ve výrobku na obdarovaného nečeká nic z těla zvířat – jeden z mnoha seznamů najdete třeba na Ethic Elephant.

Užitečné je taky sledovat novinky a případně se v roli spotřebitelů postavit za zvířata – loni byl například ohrožený dosavadní zákaz testování kosmetiky na zvířatech v EU, česká Svoboda zvířat za ČR organizovala iniciativu občanů EU za zachování tohoto zákazu – sledovat můžete zde. (Mimochodem, Svoboda zvířat nabízí také krásné benefiční předměty a oblečení, včetně praktických diářů na další rok, jejichž nákup podpoří aktivity na ochranu zvířat.)

OBLEČENÍ CO POMÁHÁ & NIČÍ MINIMÁLNĚ PLANETU

Klasickým a oblíbeným dárkem je oblečení – ideálně pokud víme, že si ho příjemce dárku skutečně přeje, abychom s ním nespadli do kategorie Nevyžádaný dárek. Tipy, jak vybírat oblečení, které minimálně nebo ideálně vůbec neničí planetu, najdete třeba u našich milých partnerských Slou. Provedou vás minimalizací a zetičtěním vašeho šatníku, a vy tak už nikdy nekoupíte nic co bylo vyrobeno na úkor lidí nebo přírody – ani jako dárek.

Etik butik, ale i čeští návrháři vám poskytnou možnost koupit etický textil. Merch You vás zásobí nepotištěným etickým textilem, který vám rádi potisknou vegan barvami.

A pokud patříte k těm, kdo preferují oblečení, které má navíc ještě vzkaz pro okolí, zkuste 10.12. na Veggie Vánocích náš merch Vegan Fighter nebo třeba Generaci V od Zvířata nejíme. Nebo od jakékoliv další neziskovky, kterou najdete 10.12. na Veggie Vánocích spolu s námi.

ZÁŽITKOVÉ A ROZVOJOVÉ DÁRKY

Za nás další top kategorie: dárek, který vám i druhé osobě nabídne možnost něco společně zažít – zkusit můžete třeba společný víkend se zvířaty na Farmě naděje nebo dobrovolnický program od Justice for Nature na Kostarice, kde budete chránit místní zvířata a přírodu – samozřejmě s vegan stravou.

Darovat můžete také (společnou) možnost se rozvíjet – protože rozvoj a sebeuvědomění vedou k tomu, že jsme schopní přemýšlet o tom, co naše činy způsobují ostatním. A to nám ulehčí i porozumění tomu, co naši blízcí skutečně ocení jako dárek 🙂

Další tipy na Vánoce