Středa, 24 července, 2024

Zero Waste Vánoce

Aneb Vánoce šetrné k planetě

Další dobrá zpráva je, že ohleduplnost k planetě je trendy už několik let. Zatímco na prvních Veggie Vánocích před 9 lety nám nikdo moc nerozuměl, když jsme mluvili o zero waste – dnes už ho všichni známe.

Zero waste je přístup, kdy nejen že se snažíme starat o odpad (a že ho o Vánocích je…). Zero waste jde ještě o jeden krok dopředu – přemýšlením, jak odpad vůbec nevytvořit.

A právě o Vánocích, kdy vznikají tuny zbytečného odpadu na celé planetě, se můžeme z tohoto škodlivého zvyku pro nás všechny vymanit – a dát si Vánoce co nejvíc bezodpadově.

STOP ZBYTEČNÝM (A ŽIVÝM) DÁRKŮM

Víc jak 8 miliard dolarů se odhaduje, že jen v USA lidé letos utratí za dárky, které nikdo nechce – pro EU budou čísla velmi podobná. V průzkumech mnoha zemí se ukazuje, že velká část lidí nechtěné dárky prodává, ale také vyhazuje. To je ve světě, ve kterém žijeme s válkou a klimatickou krizí, naprosto nesmyslný luxus. A proto bychom vás chtěli inspirovat k novému přístupu: domluvte se s obdarovávanou osobou, co by opravdu chtěla. Překvapení jsou zvyk, který z psychologického hlediska většinou víc uspokojí dárce, než druhou stranu – pro splnění přání musíte druhého člověka skutečně dobře znát.

Stop stav vyhlašte také darování zvířat – nikdo by nechtěl sloužit jako předmět pod stromeček. Útulky jsou po každých Vánocích plné cítících odložených tvorů, které někdo nepromyšleně „daroval“ a nepostaral se o ně dál.

Vegan alternativy vánoční kuchyně, které zachrání utrápené kapry a další zvířata najdete tady.

ZERO WASTE STROMEČEK A DEKORACE

V EU se prodá víc jak 50 milionů stromků, které putují ke spotřebitelům jen kvůli pár dnům, a pak jsou vyhozeny k popelnicím. Umělé stromky jsou už dnes hezké, vypadají živě :), ale pokud preferujete jiné alternativy, je určitě fajn živý stromeček v květináči. Zároveň je potřeba se o něj správně starat, aby vám opravdu vydržel a byl s vámi spokojený i on – tady najdete pár tipů. 

Za nás další ideální alternativou, která přetrvá a nepotřebuje žádnou péči jsou dřevěné dizajnové stromečky – (skoro) lokální variantou je třeba krásný slovenský Stromcheck, co koupíte v ČR přes Etik Butik.

NEBALTE

Zajímavé jsou taky údaje o tom, kolik papíru se spotřebuje jen na to, abychom zabalili vánoční dárky. V samotné Anglii je to množství, které by natažené na km bylo dlouhé jako cesta na měsíc. Dobrá zpráva ale je, že údaje se celosvětově snižují – pro rok 2016 to ve zmiňované Anglii bylo tolik, že by papír obmotal zeměkouli 22x.

Jaká jsou celosvětová čísla se nám vyhledat nepodařilo, ale budou dost velká na to, abychom se zajímali o to, jak nebalit a přesto darovat krásné dárky. Pomoci vám v některých situacích mohou znovu používané tašky nebo třeba balení do šátků – japonská technika furoshiki. Nebo mindset, že dárky prostě balit nemusíme.

DRŽTE SVOU UHLÍKOVOU STOPU NA MINIMU

CO2 stopa se během Vánoc zvyšuje o 6%, než v ostatních obdobích roku. Je to pro právě pro to, že nakupujeme více (zbytečných) věcí, více vyhazujeme, více svítíme – prostě více spotřebováváme.

Proto je tak důležité přemýšlet o tom, co skutečně spotřebovávat chceme – a co ne, co je jen naučený zvyk. Který nám vlastně pozitivního navíc neposkytuje.

Energetická krize nám také přináší téma dobrovolné úspory, kdy svítit můžeme třeba méně nebo ledkami. A venku nemusíme svítit na všech rozích zahrady, ale postačí nám třeba jenom jedno pěkné místo.

SLAVTE KVALITOU – NE KVANTITOU

Být se svými blízkými nebo strávit kvalitní čas se sebou je pro mnoho z nás tím nejlepším způsobem, který nahradí kilometry zbytečného vánočního papíru a nesmyslné dárky, které jsme nechtěli.

Skutečná blízkost obsahuje i respekt k sobě navzájem, abychom si nedávali nic co nechceme, a také respekt k planetě a ostatním tvorům.

Válka a všechny události posledních let nás učí vděčnosti za základní věci. To je za nás ten nejlepší tip na Vánoce, kdy můžeme toto období klidu využít k uvědomění si všeho, co v životě máme. A k přemýšlení o tom, jak to co nemáme do života doplnit jinak, než nesmyslnými materiálními věcmi nebo neužitečnými zvyky.

Další tipy na Vánoce